סוגי ברקודים

EAN-13

שֵׁם: EAN-13

ידוע גם כ:
GTIN-13, ברקוד קמעונאי, מספר מאמר אירופאי

ספרות הניתנות לקידוד:
0-9

אורך 13 ספרות

מַטָרָה:
זיהוי מוצרים קמעונאיים ייחודיים בנקודת המכירה

מספרי מאמר אירופאים (ברקודים EAN) מורכב מ-13 ספרות. הם משמשים ברחבי העולם על כל המוצרים הקמעונאיים למעט ספרים ומגזינים. הם הברקודים הנפוצים ביותר בעולם, למעט בארה"ב ובקנדה, שם ברקודים מסוג UPC-A (קוד מוצר אוניברסלי) נפוצים יותר. בישראל, ה-EAN-13 הוא כנראה הברקוד שאתה צריך אם יש לך מוצרים שאתה רוצה למלא בחנות קמעונאית.

כל EAN-13 הוא ספציפי למוצר ומקודד לתמונת ברקוד. המשמעות היא שכאשר הברקוד נסרק לתוך מערכות החנות, נתוני המחיר והמלאי הקשורים למוצר שלך מתועדים על ידי הקמעונאי. לכן נדרש מספר EAN-13 שונה עבור כל מוצר ייחודי.

 

UPC-A

 

שֵׁם: UPC-A

ידוע גם כ:
קוד מוצר אוניברסלי, ברקוד קמעונאי, GTIN-12

ספרות הניתנות לקידוד:
0-9

אורך: 12 ספרות

מַטָרָה:
זיהוי מוצרים קמעונאיים ייחודיים בנקודת המכירה

12 ספרותברקודים של UPCנמצאים בשימוש בעיקר בארה"ב ובקנדה על כל המוצרים הקמעונאיים, למעט ספרים ומגזינים. ברקודי UPC קודמים לקודי EAN-13 והחלו להופיע בחנויות בארה"ב בשנות ה-70. אם אתה מוכר בארה"ב או בקנדה, סביר להניח שתרצה להשתמש בקוד UPC-A ולא בקוד EAN-13.

 

EAN-8

 

שֵׁם: EAN-8

ידוע גם כ:
מאמר אירופאי מספר 8

ספרות הניתנות לקידוד:
0-9

אורך: 8 ספרות

מַטָרָה:
משמש למוצרים קטנים שאינם יכולים להתאים ל-EAN-13

ברקוד עולמי קטן יותר המיועד למוצרים קטנים מאוד – קשה להשגה וזמין רק מ-GS1 (ארגון חברות). EAN-8 ברקודים הם רק באורך 8 ספרות – זה אומר שיש מספר מוגבל מהם, ומכאן ש-GS1 שומר עליהם בקפידה. אז כדי להשיג אותם, עליכם להגיש הוכחה לכך שהמוצר שלכם קטן מאוד ולחכות לראות אם GS1 מאשר זאת.

 

ITF-14

דוגמא ל-GTIN-14 (בפורמט ITF-14)

 

שֵׁם: ITF-14

ידוע גם כ:
TUN, קוד קרטון, GTIN-14

ספרות הניתנות לקידוד:
0-9

אורך: 14 ספרות

מַטָרָה:
זהו קוד קרטון. קמעונאים משתמשים בו כדי לייעל את הסחורה פנימה.

קודי קרטון ITF-14נוצרים מברקודים EAN-13 ו-UPC-A. הם משמשים רק במחסנים על קרטונים המכילים כמות מסוימת של ברקוד המוצר שמייצג. קודים אלה אינם מיועדים למוצרים הנמכרים בנפרד ברמת הקמעונאות. לדוגמה, מארז של יין שנמכר כיחידה אחת יצטרך ברקוד קמעונאי. ייתכן שתזדקקו לקוד ITF-14 אם יש לכם קרטון משלוח מלא בבקבוקי יין שהוצא ונמכר בנפרד לאחר הגעתם לחנות.

 

ISBN

 

שם: ISBN

ידוע גם כ:
ברקוד לספר, מספר ספר סטנדרטי בינלאומי, ברקוד ISBN

ספרות הניתנות לקידוד:
0-9

אורך: 13 ספרות

מַטָרָה:
למכירת ספרים ברמת הקמעונאות

מספרי ספר סטנדרטיים בינלאומיים (ISBN)הם מספרים ייחודיים המוקצים לספר. מספרי ISBN מתחילים ב-978 ומופצים על ידי סוכנויות ISBN בכל מדינה (ראה isbn-international.org/agency). ניתן להשיג אותם גם דרך סוכנויות הוצאה לאור עצמאיות כגון bookisbn.org.uk, המשמשות לסופרים בהוצאה עצמית.

ברקודים של ISBN הם ברקודים שנוצרו על סמך ISBN. לכל ספר יש ISBN ייחודי, כך שהדבר מבטיח ששני ברקודים של ISBN לא יהיו זהים, מה שמאפשר לקמעונאים לעקוב בקלות אחר כל ספר בעת אחסון ומכירתו.

 

ISSN

 

שם: ISSN

ידוע גם כ:
מספר סידורי תקן בינלאומי, ברקוד מגזין, ברקוד ISSN

ספרות הניתנות לקידוד:
0-9

אורך: 13 ספרות בתוספת תוספת של 2 או 5 ספרות

מַטָרָה:
ברקודים של ISSN מיועדים למגזינים הנמכרים בקופה

ברקודים של מגזין נקראיםברקודים של ISSN, והם מבוססים על מספר ISSN ייחודי שמוקצה לכל מגזין. אם בכוונתך לפרסם ולמכור מגזין, תזדקק למספר ISSN שיתקבל מה-המרכז הבינלאומי ISSN. ברגע שיש לך את המספר שלך, ניתן להמיר אותו על ידי חברת ברקוד כמונו לברקוד קמעונאי ייחודי בן 13 ספרות.

 

קוד 39

 

שֵׁם: קוד 39

ידוע גם כ:
Alpha 39, USD-3, Type-39, Code 3-9

ספרות הניתנות לקידוד:
תווים אלפאנומריים בתוספת כמה סמלים מיוחדים

אורך: מִשְׁתַנֶה

מַטָרָה:
תוויות נכסים, תגי שמות, כרטיסי חבר וכו'. כל מערכת סגורה שצריכה מזהים ייחודיים

קוד 39 ברקודיםמשמשים למספור ייחודי פנימי. זה הופך אותם למתאימים לתיוג נכסים, כרטיסי חבר, ספרי ספרייה או כל פריט פנימי אחר שצריך לעקוב או לנהל אותו. אף אחד לא מסדיר את הייחודיות של ברקודים אלה (בניגוד לברקודים קמעונאיים), כך שלא ניתן להשתמש בהם מחוץ למערכת סגורה. לברקודים של קוד 39 יש צפיפות נתונים נמוכה, מה שאומר שכל תו שהם מכילים לוקחים הרבה פסים ורווחים. בשל כך, קודים אלו אינם מתאימים למחרוזות ארוכות מאוד של תווים.

 

קוד 128

 

שֵׁם: קוד 128

ידוע גם כ:
אין שמות חלופיים

ספרות הניתנות לקידוד:
All ASCII תווים (128 תווים)

אורך: מִשְׁתַנֶה

מַטָרָה:
כמו ברקודים של קוד 39, ניתן להשתמש בקודים אלה עבור תוויות נכסים, תגי שמות, כרטיסי חבר וכו'. כל מערכת סגורה שצריכה מזהים ייחודיים

קוד 128 ברקודיםדומים מאוד לקוד 39 בכך שהם קודים לא מוסדרים המתאימים לשימוש פנימי. ההבדל העיקרי בין השניים הוא שלקוד 128 יש צפיפות נתונים גבוהה יותר (ניתן לקודד יותר תווים בחלל קטן יותר) ויכולים להכיל כל ASCII תו במקום רק אלפאנומרי וכמה סמלים.

 

קוד 11

 

שֵׁם: קוד 11

ידוע גם כ:
USD-8

ספרות הניתנות לקידוד:
0-9 ו- (מקף)

אורך: מִשְׁתַנֶה

מַטָרָה:
משמש בעיקר בתחום הטלקומוניקציה

ברקודים של קוד 11 הם פשוטים יחסית, עם מגוון מוגבל של ספרות הניתנות לקידוד. הם בעלי צפיפות גבוהה, מה שאומר שכל דמות לא תופסת הרבה מקום. חברות טלקום משתמשות לרוב בברקודים של קוד 11 כדי לזהות ציוד ונכסים עסקיים חשובים אחרים.

 

קוד 93

 

שֵׁם: קוד 93

ידוע גם כ:
USS Code 93, USS 93, Code 9/3

ספרות הניתנות לקידוד:
זהה לקוד 39, אז תווים אלפאנומריים בתוספת כמה סמלים מיוחדים

אורך: מִשְׁתַנֶה

מַטָרָה:
שימוש פנימי (כמו קוד 39 ו-128

הברקוד Code 93 הוא גרסה מעודכנת של Code 39, עם קידוד יעיל יותר, סריקה אמינה יותר ומגוון גדול יותר של תווים. השימושים זהים לקוד 39, וקנדה דואר משתמש בקוד 93s לשימוש פנימי.

 

GS1-128

 

שֵׁם: GS1-128

ידוע גם כ:
UCC-128, EAN-128

ספרות הניתנות לקידוד:
תווים מספריים

אורך: משתנה, מספר זוגי של תווים מועדף

מַטָרָה:
יכול לקודד מגוון עצום של פרטים על משלוח מוצר

ה-GS1-128 הוא קבוצת משנה של הברקודים Code-128 שהוזכרו לעיל. עם זאת, ברקודי GS1 אלה כוללים רק מספרים, בניגוד לקודי 128 הרגילים. הם יכולים לקודד פרטי מוצר שונים, כגון תאריך תפוגה, תאריך אריזה, מספר אצווה, משקל נטו ועוד. ראה https://en.wikipedia.org/wiki/GS1-128 לפרטים.

 

SSCC

 

שֵׁם: SSCC

ידוע גם כ:
קוד מיכל משלוח סדרתי

ספרות הניתנות לקידוד:
מספרי

אורך: 18 ספרות

מַטָרָה:
בשימוש ברמה שלישונית של משלוח (משטחים וכו'), קודים אלה מתקשרים את החברה ומספר המשלוח

קודי מיכל משלוח סדרתי הם קוד משלוח שמתקשר מאיזו חברה הגיעה מכולה, משטח או קרטון חיצוני. אלה שונים מקודי מכולה ITF-14 מכיוון שהם מכסים משלוח עם מספר מוצרים שונים (ולכן קודי EAN-13), בניגוד לקודי ITF-14, המותאמים 1:1 לקודי EAN. קודי SSCC אלה משוחזרים על ידי אחד עבור כל הזמנה, כך שהטובים של הקמעונאי מבפנים ידעו שהם מקבלים את המשלוח ה-20 מחברת ג'נריק (לדוגמה).

 

Codabar

 

שֵׁם: Codabar

ידוע גם כ:
Codeabar, Ames Code, קוד 2 מתוך 7, Monarch, USD-4

ספרות הניתנות לקידוד:
ספרות מספריות וכמה סמלים מיוחדים

אורך: מִשְׁתַנֶה

מַטָרָה:
משמש למעקב אחר נכסים, למשל ספרי ספרייה, ה-Codabar יכול לתפקד אפילו על חומרי הדפסה לא אופטימליים

ה-Codabar הוא ברקוד מיושן במקצת שנמצא בכמה מערכות מלאי פנימיות מיושנות כמו ספריות. קודים אלו נועדו לתפקד גם כשהם מודפסים על נייר באיכות נמוכה או נוצרים במדפסת מכנית (מכונת כתיבה). זה דומה לקוד 39 אבל פחות תכליתי במה שהוא יכול להכיל.

 

קוד QR

 

שם: קוד QR

ידוע גם כ:
קוד תגובה מהירה, ברקוד מטריקס

ספרות הניתנות לקידוד:
אלפאנומרי וסמלים

אורך: משתנה, יותר תווים = קוד מורכב יותר

מַטָרָה:
בשימוש נפוץ לקידוד כתובת אתר, קודי QR הם מגוונים ביותר ויכולים להכיל כמעט כל דבר

קודי QRהפכו למאפיין נפוץ מאוד של שיווק, פרסום ותקשורת מידע מאוחסן דיגיטלית באמצעות אובייקט פיזי (הקוד). ברקודים אלה יכולים לאחסן יותר נתונים מקודים דו-ממדיים מסורתיים וקל לסרוק אותם באמצעות סמארטפון.