ההבדל בין ברקודים EAN-13 ו-UPC-A

ברקודי UPC-A הם למעשה תת-קבוצה של ברקודים EAN-13. אם הספרה הראשונה במספר EAN-13 היא '0', אז הפסים של ה-EAN-13 וה-UPC-A (ללא ה-0 המוביל) יהיו זהים. העקירה של המספרים הניתנים לקריאה על ידי אדם בתמונות לדוגמה שלהלן שונה בין הברקודים UPC-A ו-EAN-13. עם זאת, זהו ההבדל הגדול ביותר (הברים בפועל זהים). שני הברקודים ניתנים לסריקה על ידי רוב הסורקים בקלות.

הבדל EAN-13 ו-UPC-A

מתי כדאי להשתמש ב-EAN-13 לעומת UPC-A?

ברקודים בפורמט UPC-A שימשו באופן מסורתי בארה"ב, בעוד שברקודים בפורמט EAN-13 היו בשימוש ברחבי העולם. כיום, רוב החנויות ברחבי העולם מקבלות ברקודים בכל אחד מהפורמטים. עם זאת, יתכנו כמה מערכות ישנות יותר שמקבלות רק את זה או את זה. המשמעות היא שאם המוצר שלך נמכר בארה"ב, הברקודים בפורמט UPC-A הם הטובים ביותר. עם זאת, אם המוצר שלך בינלאומי, או נמכר במדינה שאינה ארה"ב, ברקוד EAN-13 הוא הטוב ביותר.

אם אתה נתקל בחנות עם קושי בקריאת ברקוד EAN-13 או UPC-A שלך, הם יכולים להתעלם מה-0 המוביל או להוסיף '0' מוביל בהתאם למספר הספרות שהמערכת שלהם מעדיפה. אם זה נעשה, הברקוד ייקרא זהה לפורמט ההפוך (כיוון שהפסים זהים ללא קשר) ועדיין יהיה ייחודי בעולם.

ניתן לרכוש גם מספרי UPC וגם מספרי EAN-13כאן

כיצד מקודדים ברקודים EAN-13 ו-UPC-A?

ספרה מקודדת בכל ברקוד היא 7 בלוקים של לבן או שחור, המרכיבים כל ספרה. קבוצה מלאה של ספרות 0-9 נקראת זוגיות. לברקודים קמעונאיים יש מינימום של 2 צדדים, אחד לצד שמאל ואחד לצד ימין. יש לסרוק את זה הפוך ועדיין להחזיר את המספר הנכון בדרך הנכונה.

במקור מערכת UPC בעלת 12 ספרות נוצרה בשנות ה-70 על ידי ג'ורג' לורר. ברקודים של UPC עובדים עם 2 זוגיות שונות – זוגיות אי זוגית בצד שמאל ושוויון זוגי בצד ימין (כל אחד עם 6 ספרות).

מאוחר יותר, מערכת EAN-13 בת 13 ספרות הוצגה כעל של ברקודים של UPC. אלה תוכננו בכוונה לשימוש בשילוב עם ברקודים של UPC-A. לכן, הם השתמשו גם בשיוויון האי זוגי השמאלי וגם הזוגיות הימנית של ברקודי ה-UPC והוסיפו זוגיות (שוויון שמאלי) כדי לבחור את הספרות בצד שמאל. הצד השמאלי והימני של ברקוד EAN-13 עדיין מחולקים ל-6 ספרות כל אחד. הספרה הראשונית קובעת איזה שילוב של 6 הספרות הראשונות ישתמש בשוויון הזוגי השמאלי החדש שנוצר. לפיכך, בשום ברקוד EAN-13 אין הספרה הראשונה מקודדת בברקוד. עם זאת, הוא קובע את אופן קידוד הספרות האחרות.

במקרה של '0' מוביל כמו בברקודים שלנו, ה-0 קובע שכל 6 הספרות הראשוניות ישתמשו בשוויון האי-זוגי השמאלי, כלומר הפסים נראים זהה לזה של ברקוד UPC ללא ה-'0' המוביל – מכיוון שגרסת ה-UPC משתמשת רק בשוויון המוזר.

איך הם סורקים?

מכיוון שהפסים בפועל הם החלק היחיד בברקוד שנסרק (כלומר, הסורק לא קורא את הספרות מתחת לברקוד), ברקוד EAN-13 עם '0' בחזית יכול לפעמים להתבלבל על ידי סורקים בתור ברקוד UPC ללא '0' ולהיפך. זה קשור במידה רבה למה שהסורק או מערכת התוכנה מצפה לראות. לעתים קרובות זה קורה כאשר ברקוד חדש נסרק לתוך המערכת – לתוכנה אין נקודת התייחסות לאיזה פורמט צריך להיות הברקוד ולכן, היא מניחה שמדובר בפורמט UPC. למעט מאוד חנויות היו בעיות עם זה בעבר. וכאשר מתרחשות בעיות, הן בדרך כלל נפתרות בקלות.

אנו ממליצים להקליד את מספר הברקוד באופן ידני למערכת קמעונאית חדשה בפעם הראשונה (במקום לסרוק אותו למערכת) ולאחר מכן לקשר לפרטי המוצר ולמחיר המוצר. לאחר מכן, בפעם הבאה שהמערכת סורקת את הברקוד, הוא אמור להופיע בפורמט הנכון (או EAN-13 או UPC, תלוי באיזה פורמט הוקלדו במערכת).